Hızlı geç

Cilt Analizi

Cilt Analizi Nedir, Nasıl Yapılır?

Cilt Analizi Nasıl Yapılır?

Cilt analizi, bireylere sağlıklı ve genç bir cildi korumada yardımcı olabilecek bir tekniktir. Bu analiz, cildinizin görünümünün ve mevcut durumunun yanı sıra cilt sağlığını etkileyebilecek gıda değişkenlerine, cilt bakım rejiminize ve sivilcelere veya diğer sorunlara katkıda bulunabilecek çevresel faktörlere de odaklanır.

Cilt Analizi Nasıl Yapılır?

İlk olarak cilt analizinde estetisyen yüzün görünümünü görsel olarak değerlendirir ve cildi etkileyen yaşam tarzı alışkanlıklarını öğrenir. Genel olarak, cilt analizinin ikinci adımı bir ankettir. Amaç, kişinin günlük rutinleri, endişeleri ve cilt bakım ürünleri hakkında bilgi sahibi olmaktır. Bir estetisyen için cilt analizindeki son adım, yakından incelemedir. Günümüzün cilt bakımı uzmanları, muayenelerini iyileştirmek için sebum ölçen cihazlardan 3D yüz analiz cihazlarına kadar çok çeşitli ekipmanlar kullanmaktadır. Yine estetisyenlerin kullandığı büyüteç lambaları, hastaların cildindeki en küçük düzensizliklerin görülmesini kolaylaştırabilir. Cilt tonunu bozmayan ampullerle donatılmış bu lambalar, sabit zemin modellerinden muayene sırasında sandalyelerin etrafında hareket ettirilebilen tekerlekli stillere kadar çeşitli konfigürasyonlarda gelir. Bazıları, müşterinin yüzünü temizleme işini kolaylaştırmak için depolama ve buharlaştırıcılarla birlikte gelir.

Bunları takiben, cilt analizi yapılırken dikkat edilen diğer konular aşağıdakileri içerebilir:

Sigara İçmek

Sigara cildi oksijenden yoksun bırakır, yaşlanma sürecini hızlandırır ve kırışıklıklara neden olur. Ek olarak, cildin rengini bozabilir, kösele yapabilir ve yaşlılık lekelerine neden olabilir.

Diyet

Ne tükettiğiniz kim olduğunuzu belirler. Cildin kalitesinin büyük bir kısmı kalıtsaldır ancak meyve ve sebzelerden oluşan zengin bir diyet cildin esnekliği artırır. Hayati besin maddelerinden yoksun diyetleri olan hastaların cildinde kızarıklık, dehidrasyon, siyah nokta, gözenek ve sivilce problemleri görülmesi normaldir.

Tıbbi sorunlar

Tıbbi problemlerin cilt sağlığı üzerinde doğrudan etkisi olabilir. Örneğin glikasyon, diyabetli kişilerde dolaşımı ve hücresel yenilenmeyi etkileyen bir süreçtir. Bu aynı zamanda bireyin enfeksiyona duyarlılığını artırarak tedavi önlemlerini gerekli kılabilir.

Alerjiler

Alerjiler, sivilce ve kızarıklıkların sık görülen bir nedenidir. Ek olarak, özellikle cilt bakım ürünlerindeki kimyasallara karşı hassasiyetlerinizin farkında olmalısınız.

İlaçlar

Çok sayıda ilacın güneş hasarını arttırdığı kanıtlanmıştır. Aynı zamanda ilaçlar cilt bakım ürünlerindeki kimyasallara etkileşerek alerjik reaksiyon gösterebilir.

Dışarıda Harcanan Zaman

Dışarıda geçirilen süre kırışıklıklara neden olabilir. Bir kişinin neden kırışıklıkları veya diğer yaşlanma belirtileri olduğunu anlamak, sorunun nasıl çözüleceğini etkiler. Tedavi seçimini etkileyeceğinden, kişilerin dışarıda harcadığı zamanı bilmek önemlidir.

Cilt Bakım Rutini

Cilt tipinize uygun olmayan yanlış temizleyiciler, peelingler ve nemlendiriciler kullanmak veya doğru ürünleri yanlış miktarda kullanmak cildinize zarar verebilir. Danışanların düzenli olarak hangi ürünleri kullandığını bilmek, bu ürünlerin cilt problemlerinizden sorumlu olup olmadıklarının ve hangi değişikliklerin önerileceğinin belirlenmesine yardımcı olur.

Cilt Tipleri

Kuru, yağlı, hassas ve karma olmak üzere dört temel cilt türü olsa da, bireylerin çoğu cilt tipleriyle ilişkili olmayan ek belirtiler gösterebilir. Örneğin, yağlı cilde sahip biri, yüzey dehidrasyonundan muzdarip olabilir. Sonuç olarak, cilt bakımı uzmanlarının doğru bir teşhis ve öneri sunması için cildin kapsamlı bir analizini yapması şarttır.