Hızlı geç

Doğal Kozmetik

Doğal Kozmetik

ORGANİK, DOĞAL KOZMETİK NEDİR?

Organik Kozmetik ne demek?

Doğal kozmetik ile aynı anlamda kullanılsa da aslında ikisi çok farklı anlamlara geliyor. Organik kozmetik hiçbir kimyasal içerik kullanmadan, üretiminden tüketimine kadar her aşaması kontrollü ve sertifikalı tarımsal üretim biçimidir. İçeriğinde zararlı kimyasallar bulunmayan, ilgili kurumlar tarafından organik olduğu sertifikalandırılmış ürünler organik kozmetik ürünleridir. Aynı zamanda organik kozmetik ürünlerinin yalnızca içerikleri değil, saklama koşulları ve üretim yeri de organik ürün koşullarına uygun olmalıdır.

Şunu da belirtelim ki, bir içeriğin organik olmaması mutlaka zararlı maddeler barındırdığı anlamına gelmez. Organiklik, sadece üretim biçimine dair bilgi verir.

Formülünün belirli bir yüzdeden fazlası organik içeriklerle üretilen ürünler “organik ürün” olarak kabul edilir ve bu oranlar ürün tipine göre değişebilir. Bu standartlar ülkeden ülkeye değişebilir.

Doğal ve organik ürünler yapay koruyucu içermediğinden genellikle kısa süre içinde tüketilmelidir. Organik kozmetik markalarında, ürün kutularının üzerindeki son kullanma tarihine mutlaka bakılmalıdır.

Doğal kozmetik ne demek?

Doğal kozmetik markaları genel olarak formüllerini bitkisel içeriklere dayandıran, cilt için zararlı olabilecek içerikleri barındırmayan markalardır. Doğal kozmetikler bitki, hayvansal ve mineral kökenli doğal hammaddelerden üretilen ürünlerdir. Sentetik boyalar, silikonlar, parafinler ve diğer petrol ürünleri, sentetik kokular gibi kimyasal içerikler doğal ürünlerde bulunmaz.

Doğal kozmetik markaları üretim aşamasında çoğunlukla hayvanlar üzerinde test yapmaz, sürdürülebilir ve duyarlı üretim metodlarını benimser. Bir markanın “doğallık’ iddiasını kontrol ederken bu kriterlere göre değerlendirmek gerekir.